Przejdź do treści

Jak dobrać fason sukienki do figury?

Jak określić swój typ figury?

Wybierając dla siebie kreację, musisz pamiętać, że ta ma podkreślać Twoje atuty, a nie je tuszować. Z tego powodu musisz być świadoma tego, jakie są Twoje mocne i słabe strony, tak byś mogła uwydatnić te pierwsze oraz ukryć wszystkie mankamenty, z których nie jesteś zadowolona. By dobrze wywiązać się z tego zadania, musisz przede wszystkim poznać swoje własne ciało. Do typów kobiecej budowy najczęściej wyróżnianych przez stylistów mody należą figury klepsydry, gruszki, jabłka oraz kolumny. Każda z nich może wyglądać wspaniale, o ile nauczysz się właściwie eksponować jej atuty. By określić swój typ figury będą potrzebne Ci centymetr krawiecki oraz lustro. W niektórych przypadkach niezbędne może okazać się skorzystanie z pomocy drugiej osoby. Przed dokonaniem pomiarów załóż obcisłe ubrania albo rozbierz się do bielizny, aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki. Musisz zmierzyć swoje ramiona, talie oraz biodra. Do określenia niektórych typów ciała, potrzebne jest także sprawdzenie obwodu brzucha. Mierzenie ramion odbywa się ich najszerszym punkcie razem z biustem. Podczas zdejmowania pomiarów powinnaś trzymać ręce wzdłuż ciała. Przy sprawdzaniu talii, wybieramy najwęższe miejsce pomiędzy linią biustu a biodrami, powyżej pępka. Jeżeli zaś chodzi o biodra, należy zmierzyć najszersze miejsce znajdujące się między talią oraz kolanami. Podczas wykonywania tego pomiaru, pamiętaj, by objąć centymetrem także pośladki. Warto dokonać również oględzin przed lustrem. Sprawdź z odpowiedniej odległości, jak rozkładają się proporcje Twojego ciała. Zrób to zarówno do frontu, jak i z boku. Przekonaj się w ten sposób czy nie masz wystającego brzuszka i czy Twój biust i pupa są względem siebie równe. Zwróć również uwagę na długość Twoich nóg i to czy masz szczupłe, czy pełniejsze uda. Dla ułatwienia możesz zrobić sobie zdjęcia albo poprosić kogoś by Cię sfotografował z właściwej perspektywy i ocenić się później na podstawie fotografii.Co zrobić z uzyskanymi wymiarami i wynikami oględzin? W przypadku gdy ramiona z biustem i biodra z pupą mają podobne wymiary, a talia jest wyraźnie wcięta, możemy mówić o figurze klepsydry. Jeżeli wszystkie zdjęte miary są zbliżone do siebie wartościami, a talia nie odznacza się mocno, oznacza to figurę kolumny. Budowa w typie jabłka z reguły oznacza brak wyraźnie wciętej talii, nieco wystający brzuszek oraz szczupłe nogi. Z kolei figura gruszki charakteryzuje się biodrami szerszymi od ramion i pełnymi, mocnymi udami. 

Sukienki dla figury klepsydry 

Figura klepsydry przez wielu określana jest mianem sylwetki doskonałej. Znajduje to odzwierciedlenie w trendach modowych, które znacząco ułatwiają dobranie do niej odpowiedniej sukienki. Ten typ figury charakteryzuje się wyraźnie zaokrąglonym biustem oraz pełnymi biodrami o równomiernych względem siebie proporcjach, przy równoczesnym wyraźnym wcięciu w talii. Wśród sławnych kobiet i ikon stylu o podobnym typie sylwetki można wymienić między innymi Marylin Monroe czy Bridget Bardot. Posiadając taką figurę, możesz śmiało eksponować swoje kobiece atuty. Idealnie nadają się do tego na przykład dopasowane sukienki kopertowe. Twoim największym sprzymierzeńcem są obcisłe fasony.Bardzo istotną kwestią w przypadku dobierania sukienek dla figury klepsydry jest konieczność podkreślenia Twojej zgrabnej talii. Pozwoli Ci to na uniknięcie efektu „powiększonej kolumny”. W tym przypadku nie musisz powiększać optycznie ani biustu, ani bioder, gdyż są one wystarczająco pełne. 

Sukienki dla figury gruszki

Sylwetka gruszki ma wiele zalet i bardzo prosto można uwydatnić jej walory. Nazywana jest czasem także wiolonczelą, gdyż przypomina swoją budową ten kształtny instrument. Jeżeli posiadasz tego rodzaju figurę, Twoim największym atutem, który warto podkreślić, są wąskie ramiona oraz wyraźne wcięcie w talii. Zwężenie talii to mus dla gruszki. Można zrobić to za pomocą sukienek z paskiem, które idealnie prezentują się razem z rozkloszowanym dołem, który nie opina się zbyt obciśle na biodrach i pośladkach. Doskonale sprawdza się też proste sukienki ołówkowe, które nie zwężają się ku dołowi. Kolejnym elementem, o który warto zadbać podczas dobierania sukienki dla figury gruszki, jest odpowiedni dekolt. Najlepiej sprawdzą się te w kształcie łódki, litery „u”, a także kwadratowe i okrągłe. Pomogą one poszerzyć delikatnie linie ramion, dzięki czemu wyrównają wizualnie ich proporcje względem pełniejszych bioder. 

Sukienki dla figury jabłka

Sylwetka jabłka charakteryzuje się brakiem wyraźnego wcięcia w talii, któremu często towarzyszy wystający brzuszek. Nie jest to w żadnym wypadku powód do zmartwień, gdyż i w tym przypadku bardzo łatwo możesz wyeksponować swoje atuty. Prawie zawsze w tym przypadku należą do nich szczupłe nogi oraz krągły biust. To, czego powinnaś unikać przy dobieraniu sukienki dla figury jabłka to fasony, które są bardzo obcisłe, z drugiej strony nie powinnaś jednak uciekać się od razu do oversizowych ubrań. Idealnym rozwiązaniem będą zwiewne sukienki o kroju tuniki, wykonane z nierozciągliwych materiałów. Ich kształt pozwoli Ci z powodzeniem ukryć niechciane krągłości, a dobierając odpowiednią długość, będziesz mogła przyciągnąć spojrzenia innych do swoich zgrabnych nóg.Świetnym wyborem są również klasyczne kopertowe sukienki, zwłaszcza z dekoltem w tak zwany serek, który doskonale wysmukla górną część ciała i bardzo ładnie podkreśla biust. Pamiętaj jedynie by unikać geometrycznych wzorów, które mogą optycznie powiększyć sylwetkę.  

Sukienki dla figury kolumny

Sylwetka kolumny często wiąże się z płaskim brzuszkiem, a także małym biustem oraz pupą. Kobiety w tym typie figury są drobne i wyglądają bardzo dziewczęco. Proporcjonalne i podobne do siebie wymiary ramion oraz bioder stwarzają bardzo dużo możliwości stylizacyjnych. Jeżeli posiadasz ten typ sylwetki, to Twoim atutem z pewnością są również szczupłe i długie nogi. Największym wyzwaniem dla kolumny jest podkreślenie jej talii. Ta, chociaż szczupła, przez wzgląd na wąskie ramiona i biodra nie wyróżnia się zbytnio na tle całego ciała. Z tego powodu idealnym wyborem dla Ciebie będą wszystkie dobrze dopasowane sukienki, zwłaszcza te posiadające paski oraz zwężenia w talii, które pozwolą dodatkową ją optycznie zawęzić. Możesz też dokonać tego poprzez noszenie wyrazistych, geometrycznych wzorów. Posiadając taki typ figury, możesz swobodnie eksperymentować z dekoltami, szczególnie korzystnie mogą wypaść te asymetryczne. Unikaj wszelkich oversizowych i bezkształtnych kreacji, zwłaszcza takich z obniżoną talią, gdyż te zamiast podkreślić atuty Twojej sylwetki, tylko niepotrzebnie ją wydłużą