Przejdź do treści

Jedwab – co to za materiał i jakie ma właściwości?

Jedwab – co to za tkanina?

Oryginalnie jedwab wywodzi się z Chin i jego produkcja była niegdyś pilnie strzeżonym sekretem. Obecnie wytwarzany jest również w Europie oraz Japonii, ale Państwo Środka nadal pozostaje jego głównym eksporterem. To cenna tkanina pochodzenia zwierzęcego, która pozyskiwana jest z kokonów motyla nocnego zwanego jedwabnikiem morwowym lub dębowym. Jej pozyskanie wymaga wiele pracy, jest czasochłonne oraz kosztowne i to między innymi dlatego jedwab jest taki cenny. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów produkcji i zakupu, jedwab przez cały czas jest wysoce pożądany. Mają na to wpływ jego wyjątkowe właściwości. Tkaniny wytwarzane z włókien jedwabnika morwowego (hodowlanego) są bardzo wytrzymałe, mimo że nici tworzące ich splot są bardzo cienkie. Dzięki temu wykonane z nich ubrania są lekkie, ale zarazem mocne. W dotyku pozostają gładkie i przyjemne, doskonale wchłaniają wilgoć i charakteryzują się dużą odpornością na promieniowanie UV.Jeżeli chodzi o jedwab pozyskiwany z jedwabników dębowych (dzikich), to cechuje się on mniejszym połyskiem. Jego nici są krótsze i mniej elastyczne, a także grubsze. Z tego powodu, jeżeli szukasz najwyższej jakości, zawsze stawiaj na produkty wykonane z jedwabiu morwowego. Na rynku znajduje się także wiele rodzajów tak zwanego “sztucznego jedwabiu”. Jest on wytwarzany z naturalnych włókien celulozowych, poddawanych wymagającej i skomplikowanej obróbce chemicznej. Sztuczny jedwab pod wieloma względami przypomina naturalny odpowiednik, również pod kątem wizualnym. Często bywa stosowany jako jego tańsza alternatywa. Pomimo wysokiej jakości tego rodzaju tkanin, nie dorównują one jednak prawdziwemu jedwabiowi. 

Ubrania z jedwabiu – wady i zalety

Odzież wykonana z tego materiału ma wiele zalet. Jest to tkanina wysokiej klasy, która nierozerwalnie wiąże się z poczuciem luksusu (nie bez powodu stosowany był w przeszłości w szatach królewskich i cesarskich). Jednakże jej estetyczność to nie wszystko, co ma sobą do zaoferowania. Poznaj pozostałe powody, dla których warto nosić na sobie jedwab. Tkaniny wykonane z jedwabiu doskonale trzymają formę. Dzięki temu są bardzo odporne na rozciąganie i szybko wracają do swojego naturalnego kształtu. Dodatkowo doskonale wchłaniają wilgoć, dlatego nosząc jedwabne ubrania, możesz cieszyć się komfortem suchej skóry. Jedną z wyróżniających się właściwości jedwabiu naturalnego jest jego wysoka sprężystość. Dzięki temu nie gniecie się on łatwo i nawet noszony przez cały dzień wciąż wygląda, jakby dopiero co został wyciągnięty z szafy. Jeżeli masz problemy z uczuleniami lub alergią, możesz spokojnie postawić na ubrania wykonane z jedwabiu. Charakteryzują się one dużą antystatycznością, a więc nie przyciągają kurzu oraz roztoczy. To właśnie one stanowią częsty powód różnorakich alergii. Jedwab naturalny jest również odporny na pleśń. Pomimo delikatności i lekkości, jedwab bardzo dobrze zatrzymuje ciepło. Nie jest w tym tak skuteczny jak wełna, ale nawet mimo tego stanowi dobrą ochronę przed chłodem. Pośród tych wielu zalet kryje się także parę wad, które jednak z odpowiednią wiedzą łatwo zminimalizować. Słabą stroną tkanin jedwabnych jest to, że ich włókna słabną wskutek promieniowania słonecznego oraz mają tendencje do blaknięcia. Z powyższych powodów nie należy suszyć ich na słońcu. Czyszczenie jedwabiu jest również nieco czasochłonne. 

Jak prać jedwabne ubrania?

Pielęgnacja jedwabiu może być nieco bardziej wymagająca niż w przypadku innych tkanin. Jest to wartościowa tkanina i by mogła zachować ona swoje wyjątkowe właściwości, należy poświęcić jej szczególną uwagę. Jeżeli chodzi o pranie, zaleca się przede wszystkim wykonywanie go metodą chemiczną. W przypadku gdy taka usługa jest dla Ciebie z jakichś powodów niedostępna, możesz też prać jedwab ręcznie, w wodzie o temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Podczas wykonywania tej czynności, nie pocieraj materiału, gdyż mogłoby to go zniszczyć. Pozbywaj się plam poprzez wmasowywanie w nie detergentu i płukanie. Po wykonaniu niezbędnych czynności nie wykręcaj jedwabiu, zamiast tego odsącz z niego nadmiar wody chłonnym ręcznikiem. 

Gdzie kupić ubrania z jedwabiu?

Modne i stylowe kreacje wykonane z jedwabiu warto kupować w renomowanych punktach odzieżowych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że materiał jest naturalny i wysokiej jakości. Jako sklep SaintBy możemy pochwalić się bardzo szerokim wyborem ekskluzywnych ubrań z tej luksusowej i szlachetnej tkaniny. Jeżeli zależy Ci na eleganckich, a zarazem nowoczesnych i zmysłowych sukienkach, bluzkach, sweterkach i innych częściach garderoby, koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. Z pewnością będziesz w pełni zadowolona z prezentowanej przez nas oferty