Przejdź do treści

Lyocell – co to za materiał i jak dbać o odzież z lyocellu?

Lyocell (tencel) – co to jest?

Wytwarzanie ubrań z tej tkaniny nie jest niczym nowym. Lyocell, nazywany także tencelem albo sztucznym jedwabiem, znany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do jego produkcji używa się włókien pochodzenia roślinnego, a konkretnie celulozy drzewnej. Sam proces przypomina ten, w którym pozyskuje się wiskozę.Lyocell to znakomity wybór dla wszystkich kobiet, które cenią sobie troskę o ekologię. Wytwarzanie tego materiału nie ma negatywnego wpływu na środowisko, zużywa mało wody, a sama tkanina jest biodegradowalna. Oznacza to, że zużyte lub zniszczone ubranie z lyocellu możesz wyrzucić nawet do pojemnika z kompostem, gdzie po paru tygodniach rozłoży się w całości. W związku ze swoją jakością i właściwościami, ubrania z lyocellu są zazwyczaj nieco droższe niż ich odpowiedniki z bawełny czy wiskozy. Jednakże decydując się na ich zakup, szybko przekonasz się, że warte są swojej ceny i z pewnością będziesz chciała więcej! 

Czy lyocell się gniecie?

Jednymi z niewątpliwych zalet tego materiału są jego elastyczność i giętkość, przez co doskonale układa się na ciele i podkreśla atuty sylwetki. Podczas produkcji lyocell jest wzmocniony użyciem starannie dobranych, naturalnych enzymów zwanych celulazami. Pozwala to na uzyskanie wyjątkowych właściwości, które dają temu sztucznemu jedwabiowi znaczną przewagę nad innymi rodzajami tkanin.Sukienki wykonane z lyocellu praktycznie się nie gniotą. Są wytrzymałe i nierozciągliwe, dzięki czemu nawet po całym dniu noszenia, wyglądają tak, jakby dopiero co zostały wyciągnięte z szafy. Przy odpowiedniej pielęgnacji, będziesz mogła cieszyć się nimi przez długie lata, a ich prasowanie nie będzie dla Ciebie uciążliwym i wymagającym procesem.

Lyocell – jak prać taką tkaninę?

Nie musisz się martwić na zapas. Pomimo ceny i właściwości lyocellu, jego pielęgnacja nie różni się znacząco od tej właściwej dla bardziej popularnych tkanin. Materiał sprawia wrażenie delikatnego i jest taki w dotyku, ale tak naprawdę charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Jeżeli wolisz dmuchać na zimne i być ostrożna, możesz oczywiście prać go ręcznie. Jednakże skorzystanie z pralki automatycznej w temperaturze nieprzekraczającej 60 stopni Celsjusza, również nie zaszkodzi Twoim ubraniom. Możesz też używać suszarek bębnowych bez żadnych obaw. Dzięki temu czyszczenie i dbanie o lyocell jest banalne! Warto jednak wspomnieć, że ten materiał często mieszany jest z innymi, co może zmieniać nieco jego właściwości. Dlatego przed włożeniem go do pralki, zawsze sprawdzaj zalecenia umieszczone na metce! Przy okazji omawiania prania lyocellu, warto wspomnieć o tym, że ten materiał jest bardzo odporny na zabrudzenia. Dzięki temu jest znacznie bardziej higieniczny niż innego rodzaju włókna, a z wieloma rodzajami plam można poradzić sobie od ręki. Z powyższych powodów można zdecydowanie polecić tę tkaninę kobietom, które cenią sobie praktyczność i wygodę. 

Jak prasować lyocell?

Poprzez wzgląd na to, że włókna lyocellu są sprężyste i nie gniotą się zbyt mocno, ich prasowanie jest dość proste. Nie jest to długi proces, wystarczy parokrotne przeciągnięcie nagrzanym żelazkiem po tkaninie. Musisz jednak pamiętać o tym, by temperatura prasowania nie była zbyt wysoka. Zbyt duże nagrzanie żelazka może spowodować spalenie włókien celulozowych i nieodwracalne zniszczenie materiału. Z powyższych powodów warto powziąć parę środków ostrożności. Wśród nich można wymienić prasowanie ubrań z lyocellu na ich lewej stronie, a także umieszczenie tkaniny dociskowej pomiędzy właściwym materiałem a nagrzaną powierzchnią żelazka. Jeżeli będziesz stosować się do tych rad, nie będziesz musiała martwić się o żadne nieprzyjemne konsekwencje.

 

Lyocell – czy to dobry materiał?

Wielu sądzi, że lyocell to włókno przyszłości, którego popularność będzie tylko wzrastać. Trudno zaprzeczyć tym stwierdzeniom, gdyż jest to uniwersalny materiał, który można wykorzystać w sukienkach, spodniach, kombinezonach i w wielu innych ubraniach. Jest nie tylko wytrzymały, ale także przewiewny i oddychający, dzięki czemu nosi się go bardzo komfortowo. Dzięki pochłanianiu wilgoci oraz znakomitej termoregulacji, odzież z lyocellu nadaje się zarówno na cieplejsze, jak i zimniejsze pory roku, więc będziesz mogła wykorzystywać ją w każdym sezonie.Lyocell jest materiałem, który jest wygodny i dobrze układa się na ciele. Może też imitować różne tekstury, przypominające zamsz, skórę czy jedwab. Stwarza to niesamowite możliwości doboru kreacji. Jeżeli jesteś zainteresowana modnymi ubraniami zrobionymi z lyocellu, sprawdź ofertę SaintBy. Wzbogać swoją szafę o odzież najlepszej jakości!