Przejdź do treści

Wiskoza – co to jest i jakie ma właściwości?

Wiskoza – co to za materiał?

Ta tkanina to jeden z rodzajów tak zwanych włókien sztucznych albo półsyntetycznych. Niech jednak nie zmyli Cię nazwa. Wiskoza produkowana jest z naturalnych surowców, a konkretnie pulpy drzewnej zawierającej celulozę. Obrabia się ją za pomocą skomplikowanych procesów chemicznych, których końcowym rezultatem jest otrzymanie włókna. Sztuczność obecna w nazwie odnośni się właśnie do metod przetwarzania, nie do samego pochodzenia wiskozy. Czy jest to materiał ekologiczny? I tak i nie. O ile samo jego pochodzenie jest naturalne, to sposób produkcji może budzić wątpliwości. Niemniej wraz z rozwojem technologii i modernizacją zakładów produkcyjnych, wytwarzanie wiskozy staje się coraz bardziej przyjazne środowisku. Istnieją różne rodzaje wiskozy, w zależności od tego jak została ona spleciona. W sklepach odzieżowych znajdziesz ją przede wszystkim w formie tkanin i dzianin. Dzięki temu bez problemu dobierzesz ubranie z tego materiału do swoich osobistych preferencji. Wiskoza jako tkanina jest słabo rozciągliwa, natomiast pod postacią dzianiny jest na tyle elastyczna, że praktycznie się nie gniecie. 

Wiskoza a bawełna – poznaj różnice

Bawełna to naturalny materiał, który cieszy się szczególną popularnością podczas letnich oraz cieplejszych pór roku. Jest wykonana z celulozy, podobnie jak wiskoza. Z tego powodu obie tkaniny mają bardzo podobne właściwości i sprawdzają się w zbliżonych warunkach.Zarówno bawełna, jak i wiskoza zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegają nadmiernej potliwości skóry. Nosząc ubrania wykonane z tych materiałów, nie będziesz musiała martwić się o ich klejenie do ciała. Obie tkaniny są bardzo przyjemne w dotyku i delikatne, dlatego zdecydowanie warto mieć je w swojej szafie.Jakie są zatem różnice? Wiskoza w przeciwieństwie do standardowych włókien naturalnych jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne. Nie blaknie tak szybko, a jej włókna nie ulegają osłabieniu. Jej kolejną niewątpliwą zaletą jest to, że z reguły jest po prostu tańsza! 

Wiskoza – właściwości

Materiały wykonane z wiskozy posiadają szereg zalet. Dzianiny charakteryzują się dużą elastycznością, która sprawia, że idealnie dopasowują się do ciała. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w obcisłych ubraniach, które mają za zadanie podkreślić atuty kobiecej sylwetki. Tkaniny są zdecydowanie mniej rozciągliwe, ale przez to są odpowiednie do zwiewnych i lejących się ubrań, takich jak letnie sukienki, kombinezony czy szorty. Pomimo tego, że wiskoza w formie tkaniny łatwo się gniecie, jej prasowanie jest szybkie i mało uciążliwe, więc nie będziesz miała kłopotów z przywróceniem jej do idealnego stanu. Jeżeli chcesz zminimalizować ten problem, warto wybierać wzorzyste i kolorowe tkaniny, na których zagniecenia nie będą tak bardzo rzucać się w oczy. Wiskoza jest często wykorzystywana jako domieszka do innego rodzaju włókien. Można spotkać ją w parze z wełną, poliestrem, a nawet jedwabiem. Dzięki jej dodaniu tkaniny stają się przyjemniejsze w dotyku i uzyskują lepsze właściwości oddychające. Z racji na swoją gładkość i połyskiwanie, wiskoza nazywana jest również sztucznym jedwabiem. Jej wygląd pozwala na uzyskanie estetycznego efektu z namiastką luksusu, w bardzo korzystnych cenach. 

Wiskoza – pranie i prasowanie

Ubrania wykonane z tego materiału mogą Ci służyć bardzo długo i przez cały ten czas zachować piękny, oryginalny wygląd. Jednakże by tak się stało, musisz zadbać o nie w odpowiedni sposób i pamiętać o zasadach ich pielęgnacji. Nie jest to trudne i na  pewno dasz sobie radę. Warto wiedzieć, że wiskoza jest delikatna i dość rozciągliwa w kontakcie z wodą. Dlatego w wielu przypadkach zaleca się pranie ręczne tego typu materiałów. Pomimo tego możesz spokojnie korzystać również z pralki automatycznej, ale pamiętaj, by ustawić odpowiedni program i ograniczyć jej wirowanie. Wiskozę najlepiej prać w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni Celsjusza. Z racji na to, że wiskoza często występuje w różnych mieszankach materiałów, zalecenia mogą różnić się nieco od siebie w przypadku różnych ubrań. Zawsze sprawdzaj metki i stosuj się do zaleceń zamieszczonych tam przez producenta. Unikaj również wrzucania tego materiału do pralki razem z grubą i sztywną odzieżą, która mogłyby go podniszczyć. Jeżeli chodzi o prasowanie, to powinnaś zrezygnować ze stosowania bardzo rozgrzanego żelazka. Obniżenie jego temperatury wydłuży nieco proces pracowania, ale da Ci gwarancję tego, że nie podniszczysz materiału. Jeżeli jesteś zainteresowana produktami z wiskozy i chciałabyś wzbogacić o nie swoją szafę, sprawdź nasz sklep internetowy. Znajdziesz tam mnóstwo modnych ubrań, takich jak sukienki, szorty i kombinezony. Na pewno będziesz zadowolona z ich jakości!